Vitalite, Inc., produces a number of products, including a body-wrap kit

Vitalite, Inc., produces a number of products, including a body-wrap kit. Standard variable costs relating to a single kit are given below:

Standard Quantityor Hours Standard Priceor Rate Standard Cost

Direct materials ? $5 per yard $ ?

Direct labor ? ? ?

Variable manufacturing overhead ? $4 per direct

labor-hour ?

Total standard cost per kit $45

During August, 800 kits were manufactured and sold. Selected information relating to the month’s production is given below:

Materials Used Direct Labor Variable

Manufacturing

Overhead

Total standard cost* ? $8,000 $1,600

Actual costs incurred $11,000 ? $1,620

Materials price variance ?

Materials quantity variance $ 1,100 U

Labor rate variance ?

Labor efficiency variance ?

Variable overhead rate variance ?

Variable overhead efficiency variance ?

*For the month\’s production.

The following additional information is available for August’s production of kits:

Actual direct labor-hours 500

Difference between standard and actual cost per kit produced during August $.15 U

Requirements:

1. What was the total standard cost of the materials used during August?

2. How many yards of material are required at standard per kit? (Do not round intermediate calculations. Round your final answer to 2 decimal places.)

3. What was the materials price variance for August if there were no beginning or ending inventories of materials?

4. What is the standard direct labor rate per hour? (Omit the \”$\” sign in your response.)

5. What was the labor rate variance for August? The labor efficiency variance?

6. What was the variable overhead rate variance for August? The variable overhead efficiency variance?

7. Complete the standard cost card for one kit shown at the beginning of the problem.

Standard Quantityor Hours Standard Price or Rate Standard Cost

Direct materials yards

$5 per yard $

Direct labor hours

$ per hour

Variable manufacturing overhead hours

$4 per direct labor-hour

Total standard cost per kit $45

Click here for the SOLUTION

This entry was posted in Homework Help. Bookmark the permalink.

Comments are closed.