ACC 2020 Exam 2 Take Home – Woody’s Lumber manufactures both mulch

ACC 2020 Exam 2 Take Home

Problems – Please show your work.

1. Woody’s Lumber manufactures both mulch and blocks as part of a joint production process. Joint costs up to the split-off point total $585,000 per batch. These joint costs are allocated to mulch and blocks in proportion to their relative sales values at the split-off point of $600,000 and $400,000, respectively.

Both products can be further processed by treating them to prevent decay. The following table summarizes the costs and revenue associated with additional processing of mulch and blocks:
Additional Processing Costs    Final Selling Price per batch of treated wood
Mulch         $        1,500.00      $             9,000.00
Blocks         $        2,500.00      $             6,000.00

(a) Which product (Mulch or Blocks) would result in a net decrease in operating income if processed into a commercial grade fertilizer?

(b) Which product (Mulch or Blocks) would result in a net increase in operating income if processed into a commercial grade fertilizer?

2. Mitchum, Inc. produced different amounts of product X each month as follows:

Portable Enterprises produces two lines of mobile homes: double-wide and single-wide. Unit cost and revenue data pertaining to each product are shown below:

Each double-wide home requires 180 direct labor hours and 155 machine hours. Each single-wide home requires 245 direct labor hours and 120 machine hours. Demand for each line of homes far exceeds the company’s total production capacity. Show your work!

(a) If Portable’s production capacity is constrained by limited direct labor hours, which line of homes should it produce?

(b) If Portable’s total production capacity is constrained by machine hours, which line of homes should it produce?

3. Thomas Pee Co. has been producing a lens for a telescope they manufacture. The costs for this part are as follows:

Total Fixed Costs    1880000
Total Variable Costs    1460000
Units Produced    26,000

Thomas Pee has an opportunity to purchase this lens rather than manufacture it. To purchase the lens will cost $98 per unit. If the part is purchased, fixed costs will be reduced by 15%.
Should Thomas Pee make or buy this part. Show how you arrived at your decision.

Here’s the SOLUTION

This entry was posted in Homework Help. Bookmark the permalink.

Comments are closed.